Správna starostlivosť o suché oči

K nájdeniu tých správnych očných kvapiek môže pre mnohých pacientov viesť dlhá a kamenistá cesta. Dosť často musíme vyskúšať veľa rôznych očných lubrikantov, skôr ako nájdeme produkt pre trvalú úľavu od nepríjemných príznakov, ako sú pálenie a začervenané oči.
V našom rozhovore vám lekárnička Dorothea Großposkytne cenné rady, ako najlepšie nájsť správny prípravok.

Pani Groß, čo by ste odporučila zákazníkom, ktorí prichádzajú s problémom suchých očí?                                   

Prvou najdôležitejšou vecou je nájsť produkt, ktorý zákazníci budú veľmi dobré znášať, pretože sa musí používať pravidelne. Liečba suchých očí je dlhodobou terapiou, ktorá by nemala ešte viac zaťažovať oči.

 

Čo ovplyvňuje znášanlivosť produktu?

Produkt by mal byť vždy bez konzervačných látok, a to najmä v prípade, ak sa používa často. Konzervačné látky môžu spôsobiť ďalšie poškodenie slzného filmu alebo príznaky podráždenia a alergie. Bohužiaľ, veľa produktov ešte obsahuje konzervačné látky, ako je benzalkoniumchlorid, polyhexanid, Purite® nebo Polyquad.

Taktiež sa uistite, že výrobok neobsahuje žiadne fosfáty. V prípadoch, keď je povrch oka poškodený a produkt sa často používa, fosfáty môžu tvoriť ireverzibilné (nezvrátne) usadeniny, ktoré je niekedy nutné chirurgický odstrániť.

Mám veľmi dobré skúsenosti s fyziologickými účinnými látkami, ako je napríklad hyaluronát sodný. Naše oči sú z veľkej časti zložené z hyaluronátu sodného. Preto je veľmi dobre tolerovaný.

 

Existujú rôzne produkty s hyaluronátom sodným?

Áno, existujú veľké rozdiely v kvalite. Čím vyšší je obsah hyaluronátu sodného v roztoku, tým vyššia je viskozita roztoku.

Taktiež by ste mali rozlišovať medzi efektivitou výrobkov. Pri rovnakom objeme môže byť obrovský rozdiel v tom, ako dlho kvapky vydržia. Jednak záleží na veľkosti kvapky a taktiež aj typ obalu ovplyvňuje objem vykvapnutej tekutíny. Čím sú kvapky menšie, tým viac ich môžete z fľaštičky dostať. U COMOD systému je to najmenej 300 kvapiek, pričom veľkosť každej kvapky odpovedá množstvu, ktoré oko môže prijať. To vám zaručí veľmi dobrú nákladovú efektivitu.

 

Môžu nositelia kontaktných šošoviek používať produkty s obsahom hyaluronátu sodného?

Samozrejme, pokiaľ je záručená znášanlivosť s materiálom šošovky. Sú ideálne na podporu slzného filmu. Kontaktné šošovky zostanú v očiach a sú komfortne zvlhčované.

Ďalšie zaujímavé stránky