Čo by ste mali urobiť, ak máte suché oči?

Čo môžete urobiť, pokiaľ máte suché oči? Zvlhčujúce očné kvapky a očná masť zmierňujú sprievodné príznaky.
Ak sú vaše oči príliš suché a slzný film je poškodený, je čas na intenzívnu liečbu suchého oka. Zlé zvlhčenie očí je nielen nepríjemné, ale tiež zvyšuje riziko zápalu rohovky alebo spojivky, a pokiaľ sa nelieči, môže viesť k vážnym následným poškodením. Čo môžete urobiť, pokiaľ máte suché oči? V mnohých prípadoch sa odporúča ošetrenie pomocou zvlhčujúcich očných kvapiek alebo očných mastí.
Suché oči spôsobené poškodeným slzným filmom
Slzný film prirodzene pokrýva naše oči a chráni je pred choroboplodnými zárodkami a vysýchaním. Skladá sa z troch vrstiev; mucinová vrstva (slizovitá vrstva) na vnútornej strane, prostredná vodná vrstva a vonkajšia stabilizačná, tuková vrstva. V prípade, že vodná vrstva obsahuje príliš málo tekutín alebo vonkajšia vrstva nedostatok tuku, film môže byť poškodený a nemôže už úplne plniť svoju funkciu. Rozvinie sa svrbenie a pálenie, začervenanie oka alebo opuch – typické príznaky suchých očí, ktoré sú tiež známe ako syndróm suchého oka (sicca syndróm).
Diagnóza pomocou rôzných techník
Pokiaľ máte na základe príznakov podozrenie na syndróm suchého oka, mali by ste navštíviť očného lekára. Ten pomocou rôznych testov stanoví diagnózu, vylúči iné príčiny očných problémov a v prípade potreby odporúči vhodnú liečbu. V rámci diagnostiky sa často určuje doba rozpadu slzného filmu. To obnáša zafarbenie slznej tekutiny v oku farbivom. Lekár pozoruje, ako dlho trvá, kým sa na slznom filme neukážu prvné trhliny po žmurknutí. Čím kratšia je táto doba, tím horšie je zvlhčenie a suchšie oko. Tento tzv. Schirmerov test, ktorým sa určuje množstvo sĺz alebo sfarbených odumretých mŕtvych buniek rohovky, tiež môže pomôcť pri stanovení diagnózy.
Čo by ste mali urobiť, pokiaľ máte suché oči? Liečba suchého oka pomocou očných kvapiek a mastí
Za normálnych okolností sa odporúča liečba suchých očí pomocou očných kvapiek cez deň a očných mastí v noci. V tejto liečbe rôzne produkty plnia rôzne úlohy:
Pokiaľ je stredná, vodná vrstva slzného filmu príliš tenká, tedy je-li nedostatočný objem sĺz, odporúčajú sa očné lubrikanty vo forme očných kvapiek. Ty doplnia množstvo tekutiny, ktorá je k dispozícii pre zvlhčenie očí, a tak umožní vytvorenie patrične silného slzného filmu. Zvlášť vhodná pre zvlhčenie očí je kyselina hyaluronová. Viaže veľa vlhkosti a vytvára na povrchu oka rovnomerný a veľmi priľnavý film.
Pokiaľ je poškodená stabilizačná lipidová vrstva slzného filmu, je tiež vhodné použiť očné kvapky, ktoré podporujú túto vonkajšiu tukovú vrstvu. To preto, že táto vonkajšia vrstva stabilizuje slzný film a chráni oči pred odparovaním vodnej vrstvy slzného filmu. Vedľa špeciálnych očných kvapiek sa tiež odporúča používať očné masti, ktoré sa aplikujú pred spaním a podporujú regeneráciu povrchu oka počas noci.
Vzhľadom k tomu, oči produkujú podstatne menej slznej tekutiny v noci ako počas dňa, je všeobecne vhodné používať pri problémoch so suchými očami očné masti. Tie sa mimoriadne dobre hodia na ochranu očí pred vysychaním počas spánku.
Prečítajte si viac ako o účinkoch, použití a aplikácii očných kvapiek, tak o účinkoch a používaní očných mastí. Tiež si môžete prečítať, ktoré zložky môžu očné kvapky obsahovať.