Suché oko: Príznaky sú začervenanie, pálenie a pocit cudzieho telesa v oku

Naše slzné žľazy nepretržite produkujú malé množstvo slznej tekutiny, ktorá kompletne zvlhčuje povrch oka. Dôležitú úlohu zohráva aj mimovoľné (t.z. vôľou neovládateľne) pravidelne žmurkanie, ktoré zaisťuje rovnomerne rozloženie tekutiny po povrchu oka. Tu slzný film zaisťuje niekoľko dôležitých úloh: je rozhodujúci pre lom svetla na rohovke a preto je kľúčový pre zaistenie ostrého videnia, chráni oko pred vplyvmi vonkajšieho prostredia a najviac uľahčuje prísun živín do rohovky.

Zvlhčenie oka hrá kľúčovú úlohu v jeho zdraví. Aby oko mohlo zostať funkčné, musí byť akékoľvek porušenie či nedostatok slzného filmu nahlásené do mozgu. Pre tento účel sa v oku nachádza rád voľných nervových zakončení, ktoré detegujú všetky poškodenia slzného filmu alebo iné podráždenie rohovky a predávajú informácie do mozgu. Oči reagujú na nedostatok vlhkosti príznakmi ako sú začervenanie, pálenie alebo svrbenie, či zvýšenou tvorbou sĺz.
 

Typické príznaky suchého oka

Pokiaľ je slzný film poškodený, hovoríme o syndróme suchého oka (ketaconjuctivitis sicca). Medzi najčastejšie príznaky suchého oka patrí:
 

  • Začervenanie zvyčajne bielych časti oka a prítomnosť malých žiliek na povrchu oka
  • Svrbenie alebo pálenie rohovky
  • Pocit cudzieho telesa v oku, ako je napríklad zrnko piesku
  • Opuchnuté očné viečka
  • Pocit unavených a namáhavých oči
     

Tieto príznaky môžu patriť k iným očným chorobám alebo syndróm suchého oka môže tieto ochorenia sprevádzať. Preto pokiaľ existuje akákoľvek pochybnosť, je nutné navštíviť očného lekára, ktorý určí diagnózu. Veľmi často podceňovaný zápal v oku vyžaduje rýchlu a cielenú liečbu.
 

Suché oči- slziace očí?

Ďalším príznakom suchého oka je prekvapivo zvýšené slziace oko, čo je jav, ktorý sa označuje ako „paradoxne nadmerné slzenie“. Ide o problém s lubrikáciou oka, pri ktorom sa zloženie slznej tekutiny odchyľuje od štandardného a určité látky- najmä tuky- sú prítomné v nesprávnej koncentrácii. To vedie k nestabilite slzného filmu, ktorý sa rýchlejšie trhá a zanecháva na povrchu oka nezvlhčené miesta. Dôsledkom toho je síce vyššie zavodnenie oka, avšak pri nedostatočnej lubrikácii.

Ďalšie zaujímavé stránky