Syndróm suchého oka: možné príčiny

Práca na počítači a pobyt v prievane sú častými príčinami syndrómu suchého oka
Naše oči citlivo reagujú na dráždivé látky alebo na ochorenia. Mnoho ľudí má občas alebo dokonce každý deň opuchnuté, páliace a začervenané oči. Syndróm suchého oka môže vzniknúť z mnohých rôznych príčin. Tu je prehľad najčastejších z nich.
Nedostatok sĺz: suché oči môžu mať niekoľko príčin
Povrch oka je chránený slzným filmom, ktorý okrem iného zabezpečuje, že oko nevysychá. Pri suchých očiach je kvôli nižšiemu zvlhčenie oko menej chránené pred dráždidlami z vonkajšieho prostredia. Suché oči sa môžu len ťažko vysporiadať so stratou vlhkosti kvôli čiastočkám prachu alebo patogénom. Taktiež bunky povrchu oka nie sú naďalej dostatočne zásobené kyslíkom a živinami. Pacienti udávajú, že ich pália a svrbia oči, niektorí trpia pocitom, že majú v očiach piesok.
Znížené zvlhčenie povrchu oka je spôsobené tým, že slzné žliazy produkujú veľmi málo tekutiny alebo má slzný film zlé zloženie. To vedie k rychlému odparovaniu slznej tekutiny a výsledkom je suché oko.
Vznik oboch týchto príčin má rôzné dôvody, ktoré sú vysvetlené nižšie.
Vplyvy životného prostredia
Jemný prach, suchý vzduch v klimatizovaných miestnostiach a nekonečné hodiny pri monitoroch sú vonkajšie vplyvy, na ktoré oko reaguje vysychaním. Výskyt syndrómu suchého oka v dôsledku intenzívnej práce pri monitore sa opisuje ako kancelársky syndróm. Problém spočíva v tom, že pri dlhom upretom pohľade na monitor mrkáme menej, než je potrebné. Slzný film sa pokazí a objavia sa príznaky suchého oka.
Očné zápaly
Zapálené oči majú tendenciu rýchlo vysychať. Väčšinou sú zápalom postihnuté rohovky, spojovky alebo očné viečka. Oči sú pri zápale veľmi podráždené a naopak suché oko podporuje vznik zápalu, pretože sa baktérie môžu do oka dostať oveľa ľahšie.
Zhoršené videnie
Slabý zrak nespôsobuje syndróm suchého oka, ale niektoré prejavy, ktoré zhoršené videnie sprevádzajú, môžu viesť k jeho výskytu. Ľudia s poruchou zraku zvyčajne mnohem více oveľa viac namáhajú oči počas čítania alebo riadenia. Zabúdajú žmurkať, tým pádom nie je povrch oka pravidelne zvlhčovaný čerstvou slznou tekutinou.
Ako kompenzácia zlého zraku sú často nosené kontaktné šošovky. Tie však môžu mať rovnako vplyv na slzný film, a tak spôsobiť vysýchanie oka.
Alergie
Alergia na peľ (tzv. senná nádcha), na zvieraciu srsť alebo na roztoče sa často prejavujú začervenaným nosom a opuchnutými, červenými očami. Spúšťače alergií, nazývané tiež alergény, spôsobujú imunitnú reakciu očí. Oči veľa slzia, ale zároveň sú suché.
Ochorenie a lieky
Metabolické poruchy, ako je cukrovka alebo ochorenie štítnej žľazy, vedú k rôznym príznakom v celom tele. V dôsledku ochorenia klesá produkcia sĺz a očí bývajú suché. Okrem toho môže k výrazným prejavom suchých očí viesť tiež reumatizmus. Jedným z reumatických ochorení, ktoré priamo ovplyvňujú sliznicu oka, je Sjögrenov syndróm.
Vznik syndrómu suchého oka môže byť tiež spôsobený vedľajšími účinkami niektorých liekov napríklad pri pravidelnom užívaní beta-blokátorov, antikoncepčných tabliet alebo antihistaminík.
Dôvodom pre vznik syndrómu suchého oka môže byť tiež poranenie oka, ktoré spôsobí poruchu tvorby sĺz.
Hormonálne zmeny
Počas vášho života neustále kolíše hormonálna rovnováha. Najmä ženy bývajú často vystavené zmenám hormonálnej hladiny. Dve z najväčších období takýchto zmien sú tehotenstvo a menopauza. Mnohé ženy trpia v týchto obdobiach syndrómom suchého oka, pretože ženský hormón estrogén má veľký vplyv na tvorbu sĺz.
Oči tiež vysychajú v dôsledku starnutia kvôli zmenám hormonálnej rovnováhy a hromadia sa výskytu určitých ochorení.
Pokračujte v čítaní, aby ste sa dozvedeli, ako sa suché oko diagnostikuje a ako sa o ne môžete starať.