Očné kvapky: liekové formy a balenia

V závislosti na frekvencii podávania sú k dispozícii rôzne druhy obalov pre očné kvapky: malé plastové fľaštičky pre jednorazové použitie patria k takzvaným jednorázovým systémom, klasické fľaštičky s obsahom niekoľkých mililitrov s kvapkadlom sa nazývajú viacdávkové systémy. Vedľa očných kvapiek, sú k dispozícii masti a gély na ošetrenie v nočnej dobe alebo vo veľmi vážnych prípadoch suchých očí.

Jednodávkové systémy

Klasické jednorázové systémy sú tzv. jednorazové ampulky. Ide o malú, transparentnú ampulku z plastickej hmoty, ktorá obsahuje presné množstvo očného lubrikantu zodpovedajúce jednej dávke. Jednorazové fľaštičky obsahujú sterilné roztoky: ich vŕšky sa odlamujú tesne pred použitím. Tieto systémy však nie sú úsporné, pretože sa hneď po použití vyhodia. Pre jednorázové systémy nie je nutné používať konzervačné látky, pretože do ampúl sa nemôžu dostať choroboplodné zárodky.
Výhody tejto formy v kocke:
 

 • Dobrá znášanlivosť – bez konzervantov
 • Hygienicky nezávadné, na jedno použitie
 • Praktické mimo domova alebo na cestách
   

Viacdávkové systémy

Medzi klasické viacdávkové systémy patria plastové fľaštičky s kvapkadlom, ktoré bežne obsahujú desať mililitrov umelých sĺz pre viacnásobné podanie. Sú vybavené vhodným príslušenstvom, ktorá uľahčuje dávkovanie kvapku po kvapke. Zvyčajne sa fľaštička drží zvisle nad okom, do ktorého sa kvapky majú použiť. V závislosti na systéme užívateľ buď stlačí fľaštičku alebo ľahko pumpuje.

U mnohých klasických viacdávkových systémov sa do očných kvapiek musia pridávať konzervačné látky, aby bol roztok trvalo chránený proti invazívnym choroboplodným zárodkom. Výnimkou sú nové, sterilné viacdávkové systémy HYLOEYE CARE®, ktoré sú opatrené patentovaným COMOD® systémem. Ich konštrukcia a technológie ventilu účinne bráni prenikaniu baktérií, a to aj pri opakovanom použití. U týchto systémov nie je nutné pridávať konzervačné látky, čím sa minimalizuje nebezpečenstvo, že oko bude ďalej poškodzované dráždivými prísadami. Z tohto dôvodu by sa pacienti, ktorí sú závislí na dlhodobej liečbe očnými kvapkami, mali poradiť so svojím lekárnikom o týchto nových očných kvapkách bez konzervantov vo viacdávkových baleniach.

Výhody farmaceutickej formy bez konzervantov vo viacdávkových systémoch:

 

 • Bez konzervačných látok, teda dobrá znášanlivosť
 • Ekonomicky výhodné (produkty z radu HYLO EYE CARE® obsahujú garantované množstvo 300 kvapiek)
 • Hygienicky nezávadné
 • Ekologicky šetrné k zdrojom
 • Jednoduché dávkovanie
 • Presné dávkovanie (vždy rovnaká veľkosť kvapky)
 • Nižšie náklady na terapiu

Očné masti a gély

Masti a gély sa v prvom rade vyznačujú svojou dlhou dobou zotrvania na oku. Pretože vedú k dočasne rozmazanému videniu, sú najmä vhodné na použitie v noci alebo v situáciách, ktoré sú na jednej strane pre oko veľmi náročné, ale na druhej strane nevyžadujú dokonalé videnie (napr. dlhé lety). Ľudia, ktorí trpia ťažkou chronickou formou suchých očí, môžu tiež dať prednosť očným mastiam pred kvapkami, ak im to každodenný život dovolí.
Súhrn výhod týchto farmaceutických foriem:

 

 • Dlhá doba zotrvania na oku
 • Dobrá znášanlivosť: očné masti ViTA-POS® a PARIN-POS®
 • Očné masti sú bez konzervačných látok

Ďalšie zaujímavé stránky