Očné kvapky bez konzervantov

Iba očné kvapky bez konzervantov môžu zmierniť príznaky suchých očí bez poškodenia očí.
Od príznakov suchých očí môžu ľahko a rýchlo uľaviť zvlhčujúce očné kvapky. Konzervačné látky v prípravkoch však môžu spôsobiť poškodenie očí. To je dôvod, prečo by sa mali používať len očné kvapky bez konzervačných látok.
Prečo sú v očných kvapkách konzervačné látky?
Konzervačné látky v očných kvapkách majú zabrániť tomu, aby sa do oka dostali choroboplodné zárodky. V fľaštičkách bez sterilného uzáveru sa môžu veľmi rýchlo usadiť a množiť baktérie alebo plesne. S kvapkami sa potom dostanú do očí, kde môžu spôsobiť infekciu. Konzervačné látky by mali brániť rastu baktérií. Avšak testy ukázali, že konzervačné látky neposkytujú komplexnú ochranu pred baktériami. V tretine testovaných očných kvapiek boli po 15 dňoch zistené vo fľaštičkách baktérie, napriek prídavku konzervačných látok. Preto je skutočný prínos konzervačných látok sporný. Okrem toho tieto látky nie sú vždy dobre tolerované 1.
Aké konzervačné látky sú v očných kvapkách?
Dnes sa vo všetkých pádoch skloňuje predovšetkým konzervačná látka benzalkóniumchlorid. Látka, ktorá sa používa aj v dezinfekčných prostriedkoch, poškodzuje jemnú rohovku a mení zloženie slzného filmu. V dôsledku zhoršuje parametre suchých očí.
Očné kvapky s benzalkóniumchloridom môžu spôsobiť viac škody ako úžitku, ak sa používajú po dlhšiu dobu. Okrem toho môže benzalkóniumchlorid spôsobovať alergie. Zvlášť ten, kto používa očné kvapky každý deň, by mal rozhodne prejsť na prostriedok bez konzervačných látok.
Spolu s benzalkóniumchloridom existujú aj iné konzervačné látky, ktorými sú chránené očné kvapky. Patrí medzi ne napríklad Polyquad® alebo PURITE®. Tieto činidlá sú len o niečo prijateľnejšie než benzalkóniumchlorid. Aj ony môžu dráždiť oči a viesť k alergiám.
Ďalšie konzervačné látky, ktorým by ste sa mali vyhnúť:
- cetrimid
- polyhexanid
- chlorhexidinglukonát
- polidronium chlorid
- hlórbutanol
- PURITE®
Za denného svetla sa PURITE® rozpadá na neškodné ióny a kyslík. Je však otázkou, ako rýchlo sa to deje, a či PURITE® je preto menej škodlivý pre bunky ako iné konzervačné látky. Pokusy na živých tkanivách preukázali nežiaduce účinky2.
COMOD® systém činí konzervačné látky zbytočnými
Najlepšiou alternatívou pre suché oči pre dlhodobého užívateľa a nositeľa kontaktných šošoviek sú očné kvapky bez konzervačných látok. Inovatívne viacdávkové fľaštičky spoločnosti URSAPHARM zachovávajú sterilitu bez konzervačných látok; produkty sú vybavené unikátnym COMOD® systémem. Vďaka rafinovane vytvorenému prúdeniu vzduchu a špeciálnej pumpičke systém zabraňuje tomu, aby sa očné kvapky dostali do kontaktu s okolitým vzduchom. Baktérie a spóry plesni teda nemôžu získať prístup k obsahu fľaštičky a kontaminácia je vylúčená. Vďaka COMOD® systému očné kvapky môžu byť používané po dobu šiestich mesiacov po otvorení.
1Source: Press release from Deutschen Ophthalmologischen Gesellschaft (DOG – German Ophthalmological Society), January 2013 (http://www.dog.org/wp-content/uploads/)
2Schrage, N.etal.: Graefes Arch Clin Exp Ophthalmol. 2012; 250 (9): 1333-40