Páliace oči: častým dôvodom je narušený slzný film

Suché oči sú častým dôvodom pre pálenie očí. Pokiaľ je nedostatočná slzná tekutina a zvlhčujúci film na povrchu oka sa rozpadá, oči ostanú podráždené. Pálenie očí je často sprevádzané začervenaním, opuchom alebo pocitom cudzieho telesa v očiach. Tieto príznaky môžu byť zmiernené pomocou jednoduchých prostriedkov a zmeň v návykoch. Príznaky môžu byť zmiernené používaním zvlhčujúcich očných kvapiek.
 

Ako vzniká pálenie očí

Pocit pálenia oči poznajú ľudia, ktorí plávajú alebo sa potápajú s otvorenými očami v chlorovanej vode, krájajú cibuľu alebo stoja priamo nad dýmiacim grilom. V týchto prípadoch ide o krátkodobe podráždenie povrchu oka, spôsobené externými dráždivými látkami. Pálenie tu funguje ako varovný signál a ochrana pred škodlvými látkami. Pocit veľmi nepríjemného pálenia očí poznajú veľmi dobre alergici, predovšetkým tí, ktorí trpia sennou nádchou: látky, ktoré sú inokedy neškodlivé, ako sú pele, môžu vyvolať podráždenie očí.

Veľa ľudí trpí pálením očí veľmi často – príčinou je suché oko. Slzný film, ktorý sa neustále vytvára slznými žľazami, pokrýva a chráni povrch oka pred vplyvmi vonkajšieho prostredia, vysychaním a trením. V prípade, že oku chýba slzná tekutina, môže film prasknúť. Miesta, ktoré nie sú zvlhčené dostatočne sa prejavujú extrémne citlivo, sú dráždené vecami ako je napr. trenie, ktoré vzniká pri žmurknutí. V dôsledku toho sa objavuje pálenie, svrbenie, začervenanie alebo opuch.
 

Vyskúšajte tieto postupy na pomoc pri pálení očí

Pokiaľ je dôvodom pálenia očí syndróm suchého oka, mali by ste riešiť priamo príčinu. Existujú rôzne zvlhčujúce očné kvapky a očné masti. Ľudia, ktorí trpia pálením očí len občas, môžu používať umelé slzy v prípade potreby podpory slzného filmu. V prípade vážnych problémov je možné pravidelne počas dňa používať očné kvapky pre intenzívne zvlhčenie. Dobrou voľbou pre silne podráždenie očí môže byť aplikácia očnej masti pred spaním. Očná masť môže naviac podporiť regeneráciu oči počas spánku.

Ďalšie zaujímavé stránky