Heparín v očných mastiach a očných kvapkách

Heparín sa používa v medicíne po celé desaťročia. Na jednej strane sa heparín používa interne v injekciách na prevenciu a liečbu trombóz, na strane druhej ako masť na modriny a opuchy. Očné kvapky alebo masti obsahujúce heparín podporujú dlhotrvajúce zvlhčenie povrchu oka a pomáhajú upokojiť podráždené a poškodené očí.

Heparín bráni zrážaniu krvi

Heparín je produkovaný v tele v tzv. žírnych bunkách a uvoľňuje sa z nich, ak dôjde k zápalu. Polysacharid zasahuje do komplexného procesu zrážania krvi a brzdia ho. Tento efekt sa používa v medicíne na rozpúšťanie alebo na prevenciu život ohrozujúcich krvných zrazenín v žilách (trombóza). Inhibítor koagulácie (antikoagulačná) heparín je podávaný hlavne po operáciách a v prípadoch obmedzenej pohyblivosti. Vzhľadom na to, že sa heparín nevstrebáva do tela prostredníctvom gastrointestinálneho traktu, sa musí podávať pod kožu.

Masti obsahujúce heparín majú preukázateľný účinok na modriny: heparín podporuje krvný obeh a napomáha k rozpúšťaniu krvných zrazenín pod kožou. Rovnakým spôsobom sa tiež znižujú opuchy. Heparínovej masti tiež pomáhajú pri zápale žíl.

Tieto účinky sa neobjavujú, ak je heparín použitý v očných kvapkách a očných mastiach. Existujú aj ďalšie účinky, využívané pri starostlivosti o oči, ktoré sú úplne odlišné od popísaného použitia.
 

Heparínové očné kvapky a očné masti

Očné kvapky alebo očné masti s heparínom majú jednoduché a účinné použitie. V závislosti na požiadavkách môžu byť použité niekoľkokrát denne. Pri liečbe suchých očí heparín dodáva dodatočné zvlhčenie, pretože viaže veľké množstvo vody a obzvlášť dobre priľne na povrchu oka po dlhú dobu. Týmto spôsobom heparín podporuje hojenie povrchových rán, zmierňuje podráždenie a podporuje regeneráciu podráždenej rohovky a spojivky.

Dobrý účinok na suché oči má kombinácia heparínu a kyseliny hyalurónovej v očných kvapkách HYLO PARIN®: stabilný zvlhčujúci film chráni oko pri súčasnej podpore hojenia drobných poranení v oku. Očná masť PARIN-POS® je ideálny pre nočné čas, kedy priľne k oku na dlhú dobu a poskytuje očiam dlhodobé zvlhčenie.

Ďalšie zaujímavé stránky