Unavené a podráždené oči z mobilných telefónov

Len v Nemecku trpí syndrómom suchého oka viac ako 10 miliónov ľudí. Tento trend prudko stúpa, pretože v dobe počítačov a smartphonov je syndrómom suchých očí postihnutých stále viac a viac ľudí, a to aj v mladom veku. Pomoc a radu, ktoré produkty sú pre koho najvhodnejšie, nájdete vo svojej lekárni. Spýtali sme sa za vás lekárničky Andrei Wohlers:

Ako zistíte, že máte suché oči?

Typické indikátory sú pálenie oči a začervenanie oči, časté zápaly alebo nepríjemný pocit cudzieho telesa v oku. Ak pracujete veľa za monitorom, môžu sa príznaky počas dňa zhoršovať.

 

Čo môžete proti tomu urobiť?

Je užitočné pravidelne odtrhnúť zrak od monitora a zadívať sa ďaleko do diaľky, masírovať oči a veľa piť. To však obvykle nestačí. Vaše oči je potrebné pravidelne zvlhčovať, aby boli chránené pred vysychaním, pretože ak vaše oko skutočne vyschne, môže trvať aj niekoľko mesiacov, než sa znovu zregeneruje.

 

Na čo by pacienti mali dávať pozor u očného lubrikanta?

Ja odporúčam iba očné lubrikanty bez konzervačných látok, pretože konzervačné látky dráždia povrch oka. Prípravky bez obsahu konzervačných látok sú k dispozícii aj vo forme jednodávkových balení, ktoré zvyčajne znamenajú vyššie náklady na liečbu, nakoľko obsahujú len malé množstvo kvapiek.

Kvapky balené v COMOD systéme sú veľmi efektívne z hľadiská nákladov, po prvé preto, že majú veľkú výťažnosť a taktiež preto, že môžu byť používané až 6 mesiacov po otvorení. Okrem toho musím si byť istá, že očné kvapky sú bez fosfátov. Ak je povrch oka už poškodený, fosfáty môžu vytvoriť nevratne usadeniny.

Ďalšie zaujímavé stránky