Prehľad očných operácií

Keď na niektoré očné ochorenia alebo poruchy zraku už nefungujú iné formy liečby (lieky, očná optika), je vo väčšine prípadov nevyhnutná chirurgická intervencia. Široké spektrum typov operácií v oftalmológii siaha od korekcií zraku (refrakčná chirurgia), operácií okohybných svalov (napr. pre zjavné škúlenie) až po transplantáciu rohovky (keratoplastika).

Kedy je očná operácia nevyhnutná?

V Nemecku je jednou z najčastejšie vykonávaných operácií odstránenie šedého zákalu. Obnáša odstránenie zakalenej šošovky a jej náhradu umelou šošovkou. Táto operácia sa vykonáva až 600 000 krát do roka a je prevažne bez komplikácií. Ďalšie diagnózy, ktoré sú často liečené operatívne:
 

  • Zelený zákal (glaukóm)
  • Odlúčenie sietnice (amotio retinae)
  • Škúlenie (strabizmus)
  • Silne zhoršené videnie (ametropia)

 

Väčšina týchto chirurgických intervencií sa vykonáva pomocou špeciálnej laserovej technológie. Napríklad pri liečbe zakrivenia rohovky, rovnako ako krátkozrakosti a ďalekozrakosti, je časť rohovky odstránená pomocou laseru na účely zmeny lomu svetla v oku a kompenzácie očnej vady.

Pred operáciou: pacienti, ktorí zvažujú laserovú operáciu očí a trpí syndrómom suchého oka alebo chronickými očnými ochoreniami, by mali byť veľmi opatrní. Vopred by mali veľmi starostlivo konzultovať s nezávislým očným lekárom, ktorý typ zákroku je pre nich vhodný.
 

Suché oko po očnej operácii

Najčastejšie hlásené nežiaduce účinky po očnej operácii sú pocit cudzieho telesa v oku, zlé nočné videnie (žiara okolo svetiel) a hlavne suché oči. Možná príčina: ako mechanické zásahy, tak laserové ošetrenie poškodzujú jemné nervy rohovky. To znižuje citlivosť rohovky, ktorá je menej schopná prispôsobiť povrch oka v jeho okolí. Dôsledkom je dysfunkcia slzného filmu a pokles produkcie sĺz. Tento jav je najvýraznejší približne jeden týždeň po operácii, zvyčajne sa povrch oka regeneruje po niekoľko mesiacov.
 

Správna následná starostlivosť

Po operácii je dôležité uľahčiť hojenie a potlačiť dysfunkcie slzného filmu. K tomu sa obvykle používajú očné kvapky. Navyše by ste si mali byť vedomí toho, že po operácii nie je zrak okamžite úplne obnovený. Ideálne by ste mali niekoľko dní venovať odpočinku a tým očiam zabezpečiť optimálne následnú starostlivosť a obnovu videnia.

 

1 Wedrich, Andreas et al. Trockenes Auge. Alles zum Sicca-Syndrom. Wien 2014, S. 30.

Ďalšie zaujímavé stránky