Očné zápaly

Zápaly očí sú často spôsobené vírusovou alebo bakteriálnou infekciou, môžu však byť aj nešpecifické. Klinické obrazy sú odlišné podľa toho, ktorá časť oka je postihnutá. Odporúča sa navštíviť očného lekára, pretože očný zápal môže prejsť do ťažkej formy.

Príznaky očného zápalu

Ak je oko zapálené, prebieha zápalový proces aj v očnom okolí a môžu byť zasiahnuté rôzne časti oka. Termín „očný zápal“ slúži ako súhrnný názov pre rôzne zápalové ochorenia. V závislosti od klinického obrazu prevládajú odlišné príznaky a ťažkosti; v zriedkavých prípadoch môže ísť aj o vážne ochorenie, ktoré ohrozuje zrak.

Väčšinou zápal napadá spojivku, následne rohovku a očné viečka.

Mnoho príznakov zápalu očí sa prekrýva s príznakmi suchých očí. Tie zahŕňajú:

 

 

Okrem toho sa môžu objaviť špecifické príznaky:
 

  • bolesť
  • zlepené očné viečka
  • zahmlené videnie
  • citlivosť na svetlo
  • sekrécia hnisu
     

Hnisavý výtok je známkou bakteriálnej infekcie; niektorí ľudia pri ňom trpia silnou bolesťou a významným obmedzením videnia.
 

Príčiny očných zápalov

Možno vysledovať mnoho rôznych príčin vzniku očného zápalu. Môže byť spôsobený bakteriálnou infekciou, vírusmi alebo plesňami. Oči sú jednou z brán pre vstup pôvodcov prenosných chorôb do ľudského tela. Denne sa púšťa do boja proti „votrelcom“, ak je však už prítomný zápal, patogény narušili imunitný obranný systém.

 

Suché oči sú obzvlášť náchylné k zápalu. Ak je narušený slzný film, imunitný systém oka má iba obmedzený účinok. V takýchto podmienkach potom patogény získajú ľahký prístup a spôsobia zápal. O suché oči je možné sa starať pomocou zvlhčujúcich očných kvapiek, ktoré tiež pomáhajú posilniť ochrannú bariéru proti choroboplodným zárodkom.

 

Ďalšími príčinami zápalu oka sú alergické reakcie, ako je senná nádcha, autoimunitné ochorenie a vplyvy okolitého prostredia, napr. prievan, prachové častice alebo slnečný svit. Zápal môže vzniknúť aj v dôsledku mechanického podráždenia oka, napríklad spadnutú očnú riasu.
 

Diagnóza a liečba očných zápalov

Ak máte príznaky očného zápalu, mali by ste navštíviť očného lekára, ktorý vás vyšetrí pomocou štrbinovej lampy. Akonáhle lekár zistí, ktorá časť oka je zápalom postihnutá, predpíše vám vhodnú liečbu.

Ak je zápal oka rozpoznaný včas, liečebný proces nebýva komplikovaný. V prípade bakteriálnej infekcie sa používajú antibiotické očné kvapky.

V prípade alergickej reakcie je nutné sa pokiaľ možno vyhnúť kontaktu s alergénom. Alergický zápal spojiviek možno zmierniť pomocou špeciálnych očných kvapiek HYLO DUAL®.

Proti vírusovým infekciám sú často používané antivirálne očné kvapky alebo sa predpisujú očné masti s obsahom kortikoidov.
 

Domáce prípravky na očné zápaly?

Všeobecne platí, že očný zápal by mal vždy vyšetriť lekár. V najhorších prípadoch totiž zápal môže viesť k trvalému poškodeniu alebo dokonca strate zraku.

Zvlhčujúce očné kvapky alebo masti pomáhajú očiam regenerovať. Takisto teplé vlhké obklady, priložené na postihnuté oko, podporujú hojenie zápalu alebo jačmenného zrna. Pri použití obkladov je nutné dbať na striktné dodržiavanie hygieny, inak hrozí rozšírenie choroboplodných zárodkov.

Nie je vhodné používať oplachy alebo obklady, ktoré obsahujú harmanček, pretože existuje riziko alergickej reakcie. Okrem toho jemné chĺpky z harmančekových kvetov môžu oko výrazne podráždiť.

Ďalšie zaujímavé stránky