Očianka v očných kvapkách

Očianka (eufrázia) je po stáročia používaný v očnom lekárstve. Zložky tejto rozšírenej rastliny pomáhajú proti zarudlým a zanieteným očiam a sú tiež odporúčané ako súčasť očných kvapiek na suché oči.

Zaujímavé fakty o očianke

Euphrasia officinalis je botanický názov pre očianku Rostkovovu. Táto lúčna rastlina je rozšírená v strednej, západnej a južnej Európe. Kvitne v letných mesiacoch. Poloparazitická očianka využíva svoje prísavné korene na čerpanie minerálov a živín zo susedných rastlín.
 

Očianka v ľudovom liečiteľstve

Prípravky sa vyrábajú z nadzemných častí rastliny, ktoré sú zberané v čase kvitnutia a vysušené. V ľudovom liečiteľstve sa tradične používa čaj z očianky proti kašľu a sennej nádche, zápale prínosových dutín alebo zažívacím problémom. Hlavné využitie svetlíka však je, ako už názov napovedá, pri liečbe očí.

Očianka sa využíva nasledovne:
 

  • V očných kúpeľoch a očných kvapkách
  • Pre slziace začervenané a podráždené oči
  • Pre opuchnuté očné viečka
  • Pre zlepené oči po ráne
  • Pre unavené, preťažené oči
  • Pri jačmenných zrnách
     

Očné kvapky s očiankou: pomoc pre podráždené a suché oči

Stále viac ľudí trpí miernou alebo stredne ťažkou formou suchých očí. To je pravdepodobne spôsobené hlavne zvýšenými dopadmi životného prostredia. Trávime viac času v uzavretých a klimatizovaných miestnostiach, kde prievan a suchý vzduch obťažujú naše oči. Tiež práca na monitore kladie extrémne nároky na oko. A toto je čím ďalej náročnejšie: nielen, že veľa ľudí pracuje po celý deň pri počítači, ale vo svojom voľnom čase tiež často používa tablet, smartphone a pozerá sa na televíziu. Za týchto okolností oči môžu ťažko regenerovať. Reagujú podráždene a vysychajú.

To je chvíľa, kedy vstupujú do hry očné kvapky s očiankou: majú osviežujúci účinok a môžu zmierniť podráždenie a zápal v oku. Tinktúra z očianky v kombinácii s kyselinou hyalurónovou je obsiahnutá v očných kvapkách HYLO® FRESH. Poskytujú optimálne zvlhčenie a ošetrenie podráždených očí. Zvlhčujúce očné kvapky môžu byť používané niekoľkokrát denne a tiež po dlhšiu dobu.
 

Tip: nikdy nevyrábajte prípravky s obsahom očianky sami!

Vaše oči sú extrémne citlivé. Zvlášť, keď sú suché, sú náchylnejšie na infekcie. To je dôvod, prečo by ste sa mali radšej zdržať výroby vlastnej tinktury z očianky. Nebezpečenstvo, že baktérie, ktoré môžu poškodiť oko, sa dostanú do doma pripraveného roztoku, je príliš vysoké. Očné kvapky spoločnosti URSAPHARM sú vyrábané za štandardizovaných, sterilných podmienok a nevyžadujú konzervačné látky vďaka unikátnemu aplikačnému systému COMOD®. Vaše oči sú tak chránené a súčasne je znížené nebezpečenstvo kontaminácie. Okrem toho HYLO® FRESH neobsahuje potenciálne škodlivé fosfáty.

Ďalšie zaujímavé stránky