Vitamín A v očnej starostlivosti

Existuje dobrý dôvod, prečo sa vitamín A (retinol) nazýva očným vitamínom: je nevyhnutný pre dobré videnie. Vitamín A sa tiež osvedčil v očnej masti pre liečbu suchého oka.

Vitamín A: dobre pro vaše oči

Z chemického hľadiska patrí vitamín A medzi karotenoidy. Jedná sa o červenkasto žlté pigmenty, ktoré sú prirodzene prítomné v rastlinách, zvieratách a mliečnych výrobkoch. Ľudia prijímajú tento vitamín v potravinách, a to buď v jeho „predbežné“ podobe ako provitamín A zo zeleniny, ako je mrkva alebo paprika, alebo priamo ako vitamín A z mliečnych a mäsových výrobkov. Ľudské črevo prevádza provitamín A na vitamín A.

Carrots contain a lot of vitamin A,
Mrkva obsahuje veľké množstvo vitamínu A, čo je dobré pre vaše oči. Telo môže absorbovať tento vitamín naozaj dobre, ak je konzumovaný spoločne s trochou masla alebo oleja.

Funkcia vitamínu A v tele sú početné. Je nevyhnutný pre rast kostí, pre reprodukciu i pre zdravú kožu. V očiach nepostrádateľný rodopsínu (zrakový purpur), ktorý je nevyhnutný pre vizuálny proces, je zložený z vitamínu A. Keď svetlo dopadá na fotoreceptory sietnice, rodopsínu začína prenos signálu, na ktorého konci mozog rozpozná, na čo sa pozeráme. Nedostatok vitamínu A má preto tiež vplyv na videnie. Prvými príznakmi možného nedostatku vitamínu A môžu byť šeroslepota a zrakové poruchy. Vitamín A je tiež prírodnou zložkou slzného filmu.

Vitamín A v potravinách

Vitamín A musí byť pravidelnou súčasťou stravy, len tak nevznikajú žiadne príznaky jeho nedostatku. Tieto potraviny obsahujú obzvlášť vysoké množstvo tohto vitamínu:

 

  • Ryby
  • Pečeň
  • Mliečne výrobky
  • Vajcia
  • Mrkva
  • Šalát
  • Špenát
  • Brokolica
  • Paprika

 

Tip: Vitamín A je rozpustný v tukoch. To znamená, že telo ho môže spracovať len spoločne s tukom. Preto by ste si vždy mali obohatiť šalát kvapkou oleja.

Vitamín A pre oči, rohovku a spojivku

Očné masti s vitamínom A sa používajú na liečbu suchých očí a ochorení rohovky a spojivky. Vitamín A po podaní do oka vo forme masti zlepšuje slzný film.
Očná masť s vitamínom A, VitA-POS® môže byť použitá pre všetky stupne závažnosti, či už pre občasné alebo trvalé závažné príznaky suchých očí, ako alternatíva k liečbe očných kvapiek. Masť sa obzvlášť dobre hodí pre použitie v nočnej dobe.

 

Mierne rozmazané videnie po podaní na noc nerobí žiadny problém. Masť udržuje povrch oka hladký a predchádza inkrustácii, zápalu rohovky a spojivky a zápalu očných viečok.

 

Vzhľadom k tomu, že masť zostáva na povrchu oka pre mimoriadne dlhú dobu vďaka svojej viskozite, je dôležité zvoliť vysoko kvalitný produkt bez konzervačných látok. Očná masť VitA-POS® je bez konzervačných látok a fosfátov, a preto šetrná k oku. Po otvorení možno masť použiť až šesť mesiacov.