Suché oči a cukrovka

Pri diabete možno predchádzať poškodeniu očí alebo syndrómu suchého oka iba vtedy ak je hladina cukru v krvi v normálnom rozmedzí.
Metabolická porucha cukrovka (diabetes mellitus) je jedným z hlavných problémov verejného zdravia našej doby. Dôsledkom diabetu, ktorý ovplyvňuje oko, je diabetická retinopatia (zmeny na sietnici v dôsledku diabetes), často sprevádzaná suchými očami.
Diabetes mellitus: ak sa hladina cukru v krvi vymkne kontrole
Diabetes mellitus je chronické metabolické ochorenie, pri ktorom telo už nemôže adekvátne riadiť rovnováhu cukru v krvi. Preto hladina cukru v krvi diabetikov enormne kolíše. To má vážne dôsledky na celé telo, okrem iného aj na oči.
Za obmedzenú reguláciu hladiny cukru v krvi môže hormón inzulín. Inzulín je produkovaný v pankrease a zaisťuje, že je cukor, ktorý ide do krvi pri trávení potravy, absorbovaný v bunkách. Cukor je potom uložený v bunkách ako energetická rezerva a uvoľňuje sa podľa potreby. Diabetici produkujú inzulín málo alebo žiadny, okrem toho ich bunky často reagujú na inzulín oveľa horšie a stanú sa rezistentnými. Dôsledok: cukor zostáva v krvi, čo v dlhodobom horizonte vedie k poškodeniu buniek a zmenám v cievach. Ľudia s cukrovkou spoznajú, že je hladina cukru v krvi vysoká, napríklad podľa neustáleho nutkania na močenie a pocitu veľkého smädu. Poškodenie je nenapraviteľné a vedie k vážnym následkom pre orgány a tkanivá.
Ako silno diabetes ovplyvňuje telo závisí na tom, ako dobre je hladina cukru v krvi riadená a ako dlho choroba trvá.
Diabetická retinopatia: závažné zmeny na sietnici v dôsledku cukrovky
Diabetická retinopatia je ochorenie sietnice a jednou z najčastejších príčin slepoty u ľudí medzi 20 a 65 rokmi. Vysokou hladinou cukru v krvi sú poškodené najmä jemné krvné cievy, kapiláry (mikroangiopatia). To má rôzne účinky na zrak: jednak sa kapiláry upchávajú, takže sietnica už nie je dostatočne zásobovaná kyslíkom a živinami. Na druhej strane sú steny krvných ciev viac priepustné, a tekutina alebo krv preniká do okolitého tkaniva. V sietnici sa objavujú edém (opuch) alebo krvácanie. Ak sa nelieči, popísané zmeny v sietnici môžu viesť k odlúčeniu sietnice a nakoniec ku slepote. S cukrovkou môžu byť tiež spojené suché oči, čo znamená obmedzenie kvality života postihnutých.
Diabetes často vedie k suchým očiam
V dôsledku obmedzeného prekrvenia štruktúr oka môže dôjsť k poškodeniu nervov, ktoré zásobujú oko. Môžu byť zasiahnuté aj nervy, ktoré riadia činnosť slzných žliaz. V tomto prípade už produkcia sĺz nie je primerane kontrolovaná, vzniká príliš málo slznej tekutiny a oči vysychajú. To je dôvod, prečo oči diabetikov sú náchylnejší k infekciám, ako je zápal spojiviek alebo zápal okrajov očných viečok. Tieto choroby tiež podporujú rozvoj suchých očí.
Pravidelné prehliadky u očného lekára majú zásadný význam
Pri cukrovke treba oči kontrolovať v pravidelných intervaloch. Dobrá prevencia umožní včasnú liečbu zmien v oku, čím sa možno vyhnúť závažným komplikáciám. Okrem toho je dôležité regulovať čo najlepšie hladinu cukru v krvi pomocou inzulínu. Týmto spôsobom možno predchádzať poškodeniu orgánov spôsobenému diabetom. Svoje problémy so suchými očami riešte s očným lekárom, pretože v dlhodobom horizonte, môžu výrazne obmedziť kvalitu života a dokonca viesť k poškodeniu citlivej rohovky. Váš očný lekár vám odporučí vhodnú liečbu. Príznaky môžete tiež zmierňovať sami pomocou zvlhčujúcich očných kvapiek alebo očných mastí. Tieto náhradné slzy pokrývajú podráždené oko ako ochranná fólia a zmierňujú pocity svrbenia a pálenia.