Slziace oči: keď slzy tečú

Slzenie očí môže byť paradoxne príznakom suchých očí
Neplačeme len vtedy, keď sme smutní. Slzy nám tečú aj keď sa smejeme alebo krájame cibuľu. Časté a nadmerne slzenie bez zjavného dôvodu môže byť ale veľmi nepríjemne, nielen kvôli rozmazanej riasenke, ale aj preto, že je narušené videnie. Okrem toho je jednoducho nepríjemne, keď vaše oči zvlhnú v nevhodných okamihoch. Slziace oči, inak nazývané „epifora“ môžu byť príznakom rôznych ochorení. jedným z nich je syndróm suchého oka.
Slzenie očí: dôvodom môže byť suché oko
Suché oko môže byť dôvodom nadmerného slzenia- táto skutočnosť človeka obvykle nenápadne, keď hľadá dôvod. Existujú dva dôvody, prečo oko slzí: priveľa slznej tekutiny alebo jej nesprávne zloženie.
Zvýšená produkcia sĺz
Slzenie oči môže byť spôsobené tým, že množstvo slznej tekutiny, ktoré oko vyprodukuje v danom čase, je príliš veľké. K tomuto dochádza tak, že pri nedostatočnom zvlhčení rohovky otváranie a zatváranie viečok spôsobuje trenie na povrchu oka. Slzné žľazy reagujú zvýšenou produkciou sĺz, aby kompenzovali nedostatok vlhkosti. Očný povrch je však schopný absorbovať a udržať len určité množstvo tekutiny. Pokiaľ nahromadený objem je príliš veľký, nadbytočná slzná tekutina vyteká z očí. Tento prípad vznikne pri zhoršenom funkčnom prispôsobení produkcie sĺz aktuálnej potrebe oka.
Nesprávne zloženie sĺz
Aj nesprávne zloženie sĺz môže byť zodpovedné za nestabilný slzný film a nadmerne slzenie. Slzný film zvlhčuje povrch oka a skladá sa z troch vrstiev. Priamo na rohovke leží tenká vrstva hlienu, tzv. mucinová vrstva, ktorá pokrýva povrch oka. Zaisťuje, že tekutina správne priľne k oku, nehromadí sa a je rovnomerne rozložená. Nad ňou leží silnejšia vodná vrstva. Slzný film je udržiavane spolu hornou, silnou olejovitou, lipidovou vrstvou. Táto tretia vrstva zaisťuje stabilitu slzného filmu tak, že zabraňuje stekaniu alebo odparovaniu tekutiny.
Pokaľ slzný film nemá zo zdravotných dôvodov správne zloženie, je možné, že vrstvy slzného filmu nebudú stabilné a nebudú držať spolu. Týka sa to hlavn poškodenia lipidovej vrstvy, napríklad pri dysfunkcií meibomských žliazok, keď žliazy na okrajoch viečok nefungujú dostatočne – oči potom začnú slziť.
Ďalšie dôvody slzenia očí
Slzenie očí môžu spôsobovať aj iné faktory ako syndróm suchého oka. Napríklad pokiaľ sú oči podráždené najrôznejšími vplyvmi prostredia alebo prítomnosť cudzieho telesa, reagujú rovnako zvýšenou produkciou sĺz, aby vypláchli dráždivé látky von. Oči môžu byť podráždene prachom, suchým vzduchom, páperím alebo drobnými chĺpkami. Tento mechanizmus zohráva veľkú úlohu pri neznášanlivosti alebo alergii: oko reaguje na inokedy neškodné látky, ako treba peľ, produkciou veľkého množstva sĺz.
Posledným dôvodom pre slzenie očí môžu byť rôzne ochorenia alebo poranenia.Slzenie býva často spevádzané zápalom rohovky alebo spojivky, alebo zápal vedľajších dýchacích dutín. Slzenie rovanko môže byť spôsobené narušením normálneho odtoku sĺz. V prípade častého či neobyčajne silného slzenia by mal jeho príčinu určiť lekár. Pokiaľ je príčinou syndróm suchého oka, často pomáha použitie očných kvapiek, ktoré sú vyvinuté proti vyvolavájúvcej príčine.