Suché oči: príčinou môže byť klimatizácia či kúrenie

Aspoň raz v živote to zažil skoro každý: po dlhom lete, horúcom letnom dni v kancelárii alebo ceste autom či vlakom začnete mať problémy s očami. Oči sú suché, začervenané, pália a slzia. Príčinou sú predovšetkým klimatizačné systémy, ktoré v lete bežia na plné obrátky. Ale nie je to len chladiaci ventilátor, ktorý spôsobuje predčasné odparovanie slzného filmu – suchý vzduch z kúrenia má rovnaký účinok v zime. V oboch prípadoch sú zvlhčujúce očné kvapky produktom vhodným na obnovenie stratenej vlhkosti rohovky a spojivky.

Air-conditioning systems may provide a pleasant room temperature but they make the eyes dry out quickly.
Klimatizačné systémy zaisťujú príjemnú izbovú teplotu, ale spôsobujú rýchle vysychanie očí.

Prečo je nepoškodený slzný film taký dôležitý?

Slzný film vykonáva mnoho dôležitých úloh pre zabezpečenie plnej funkčnosti oka. Predovšetkým zásobuje rohovku kyslíkom a živinami. Ďalej zvlhčuje rohovku, spojivku a vnútro očných viečok, aby bol zachovaný ich hladký povrch. Okrem toho vyplavuje cudzie telesá a zabraňuje infekciám vďaka látkam, ktoré ničia choroboplodné zárodky. To možno však dosiahnuť len vtedy, ak je slzná tekutina približne pätnásťkrát za minútu obnovená pomocou žmurkania.

 

Keď prievan z klimatizácie fúka priamo do očí alebo v miestnosti prevláda veľmi suchý vzduch, slzný film sa odparí skôr, než mohol byť obnovený. Výsledok je rýchlo patrný: sú zreteľné červené žilky, rohovka páli a svrbí a vy máte pocit dráždivého cudzieho telesa v oku. Okrem toho môžete mať oči naakumulované a cítiť sa unavení a preťažení.

Vysušuje vám klimatizácia oči? Tu je okamžitá pomoc!

Ten, kto sedí v kancelárii alebo cestuje vlakom nemá možnosť uľaviť si pomocou očnej chladiacej masky. Pre tieto prípady budete potrebovať liek, ktorý pôsobí rýchlo, je ľahko použiteľný a nenápadný, a nezhoršuje videnie. V závislosti na intenzite príznakov ponúka HYLO® EYE CARE ucelenú radu zvlhčujúcich očných kvapiek.

 

Zvlhčujúce očné kvapky HYLO-COMOD®  sa osvedčili pri riešení miernych až stredne závažných príznakov. HYLO FRESH® očné kvapky osviežujú oči a zmierňujú podráždenie, ktoré vzniká kvôli suchému okolitému vzduchu.

Dodatočné opatrenia pre suché oči

Vedľa používania zvlhčujúcich očných kvapiek je celý rad vecí, ktoré môžete urobiť, aby ste predišli suchým očiam:

 

  • Pite dostatočne. Ideálne množstvo je okolo dvoch litrov vody, nesladeného čaju alebo riedeného ovocného džúsu denne. Dôležité: ten, kto trpí zadržiavaním tekutín, by ich mal prijímať menej. Ak si nie ste istí, poraďte sa s lekárom o stanovenie optimálneho množstva tekutín práve pre vás.
  • Obmedzte konzumáciu soli. Tieto biele kryštáliky spôsobujú zadržiavanie vody v tkanivách. Venujte veľkú pozornosť skrytému obsahu soli v hotových jedlách alebo dochucovadlách. Náš tip: používajte k vareniu čerstvé bylinky. Tie tiež dodajú cenné vitamíny vašim očiam.
  • Snažte sa spať aspoň sedem hodín denne. Nedostatok spánku nemá negatívny vplyv len na schopnosť sústredenia, ale aj na oči.
  • Samozrejme to nie je možné vždy, ale snažte sa vyhýbať klimatizovaným miestnostiam. Ak je to možné, preberte so svojimi kolegami, či napríklad musí klimatizácia bežať bez prestávky.
  • To isté platí pre kúrenie v zime. Je jasné, že by vám nemala byť zima, ale mali by ste dopĺňať stratenú vlhkosť. K tomu sú ideálne zvlhčovače vzduchu a misky s vodou na radiátoroch. Pre dodanie čerstvého kyslíka je dôležité pravidelné vetranie.

Suché oči – kedy ísť k lekárovi?

Ak máte pocit suchých očí dlhšie ako tri dni, bolesť sa stupňuje alebo máte v očiach nahromadený hnis, mali by ste okamžite navštíviť očného lekára.